2016 Region VI Men's Tennis Tournament
2016 NJCAA Region VI Tennis Tournament Central
CLICK HERE FOR TOURNAMENT PROGRAM
CLICK HERE FOR TOURNAMENT DRAWS
Team Standings
1. Seward County-14
2. Cowley-13
3. Hesston-4
4. Barton-.5
#1 Singles- CLICK HERE FOR #1 SINGLES BRACKET
#1 Carlos Anez- Seward County
#2 Vincent Reynaud- Cowley
#3 Lucas Castelani- Barton
#4 Riley Kingsley- Hesston
#1 Carlos Anez (SC) def. #4 Riley Kingsley (He)- 6-1, 6-1
#2 Vincent Reynaud (Co) def. #3 Lucas Castelani (Ba) - 6-1, 6-1
#1 Carlos Anez (SC) def. #2 Vincent Reynaud (Co) - 6-1, 6-4
#4 Riley Kingsley (He) def. #3 Lucas Castelani (Ba) - 6-0, 6-3
#2 Singles- CLICK HERE FOR #2 SINGLES BRACKET
#1 Lucas Freitas- Cowley
#2 Przemek Zielinski- Seward County
#3 Keegan LeFevre- Hesston
#4 Luis Soares- Barton
#1 Lucas Freitas (Co) def. #4 Luis Soares (Ba)- 6-0, 6-1
#2 Przemek Zielinski (SC) def. #3 Keegan LeFevre (He) - 6-3, 6-1
#1 Lucas Freitas (Co) def. #2 Przemek Zielinski (SC) - 6-3, 7-5
#3 Keegan LeFevre (He) def. #4 Luis Soares (Ba) - 6-0, 6-4
#3 Singles- CLICK HERE FOR #3 SINGLES BRACKET
#1 Jose Castro- Cowley
#2 Ondrej Nice- Seward County
#3 Caleb Schrock-Hurst- Hesston
#4 Sam Barker- Barton
#1 Jose Castro (Co) def. #4 Sam Barker (Ba)- 6-1, 6-0
#2 Ondrej Nice (SC) def. #3 Caleb Schrock-Hurst (He)- 6-1, 6-0
#2 Ondrej Nice (SC) def. #1 Jose Castro (Co) - 6-4, 6-3
#3 Caleb Schrock-Hurst (He) def. #4 Sam Barker (Ba) - 6-0, 6-1
#4 Singles- CLICK HERE FOR #4 SINGLES BRACKET
#1 Alex Mosehle- Seward County
#2 Lukas Michenka- Cowley
#3 Ray Strunk- Barton
#4 Josiah Borst- Hesston
#1 Alex Mosehle (SC) def. #4 Josiah Borst (He)- 6-0, 6-1
#2 Lukas Michenka (Co) def. #3 Ray Strunk (Ba)- 6-0, 6-0
#2 Lukas Michenka (Co) def. #1 Alex Mosehle (SC) - 7-5, 1-6, 7-6(4)
#4 Josiah Borst (He) def. #3 Ray Strunk (Ba) - 7-6(6), 6-3
#5 Singles- CLICK HERE FOR #5 SINGLES BRACKET
#1 Felipe Casares- Seward County
#2 Jorge Godoy- Cowley
#3 Andry Stutzman- Hesston
#4 Triston Herbst- Barton
#1 Felipe Casares (SC) def. #4 Triston Herbst (Ba)-6-1, 6-1
#2 Jorge Godoy (Co) def. #3 Andry Stutzman (He)- 6-0, 6-0
#1 Felipe Casares (SC) def. #2 Jorge Godoy (Co) - 6-3, 6-2
#3 Andry Stutzman (He) def. #4 Triston Herbst (Ba) - 6-2, 6-4
#6 Singles- CLICK HERE FOR #6 SINGLES BRACKET
#1 Marcelo Balderrama- Cowley
#2 Ngoni Makambwa- Seward County
#3 Cole Hardin- Barton
#4 Yuki Torri- Hesston
#1 Marcelo Balderrama (Co) def. #4 Yuki Torri (He)- 6-0, 6-0
#2 Ngoni Makambwa (SC) def. #3 Cole Hardin (Ba)- 6-0, 6-1
#2 Ngoni Makambwa (SC) def. #1 Marcelo Balderrama (Co) - 6-2, 6-0
#4 Yuki Torri (He) def. #3 Cole Hardin (Ba) - 7-6(5), 6-2
#1 Doubles- CLICK HERE FOR #1 DOUBLES BRACKET
#1 Lucas Freitas/Jorge Godoy- Cowley
#2 Felipe Casares/Przemek Zielinski- Seward County
#3 Keegan LeFevre/Riley Kingsley- Hesston
#4 Lucas Castelani/Sam Barker- Barton
#1 Freitas/Godoy (Co) def. #4 Castelani/Barker (Ba)- 6-0, 6-1
#2 Casares/Zielinski (SC) def. #3 LeFevre/Kingsley (He) - 2-6, 6-0, 6-2
#1 Freitas/Godoy (Co) def. #2 Casares/Zielinski (SC) - 6-2, 6-4
#3 LeFevre/Kingsley (He) def. #4 Castelani/Barker (Ba)- 6-2, 6-1
#2 Doubles- CLICK HERE FOR #2 DOUBLE BRACKET
#1 Carlos Anez/Ondrej Nice- Seward County
#2 Lukas Michenka/Toby Timms- Cowley
#3 Luis Soares/Ray Strunk- Barton
#4 Caleb Schrock-Hurst/Andry Stutzman- Hesston
#1 Anez/Nice (SC) def. #4 Schrock-Hurst/Stutzman (He)- 6-0, 6-0
#2 Michenka/Timms (Co) def. #3 Soares/Strunk (Ba) - 6-0, 6-1
#1 Anez/Nice (SC) def. #2 Michenka/Timms (Co) - 7-5, 6-2
#3 Soares/Strunk (Ba) def. #4 Schrock-Hurst/Stutzman (He)- 7-5, 6-2
#3 Doubles- CLICK HERE FOR #3 DOUBLES BRACKET
#1 Christian Borrero/Vincent Reynaud- Cowley
#2 Ngoni Makambwa/Alex Mosehle- Seward County
#3 Triston Herbst/Cole Hardin- Barton
#4 Josiah Borst/Trevor Oyer- Hesston
#1 Borrero/Reynaud (Co) def. #4 Borst/Oyer (He)- 6-3, 6-0
#2 Makambwa/Mosehle (SC) def. #3 Herbst/Hardin (Ba)- 6-2, 6-1
#1 Borrero/Reynaud (Co) def. #2 Makambwa/Mosehle (SC) -6-2, 3-6, 7-6 (2)
#4 Borst/Oyer (He) def. #3 Herbst/Hardin (Ba) - 6-4, 6-3